top of page

04

Kwietnia 2012
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Noir océan

Reżyseria: Marion Hänsel

Produkcja: Niemcy, Francja, Belgia 2010

Obsada: Romain David , Nicolas Gob, Adrien Jolivet, Nicolas Robin

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 90 min

Czarny ocean

Hiroszima, Nagasaki, Mururoa. Emocje, które może rozładować tylko bomba…

Jest rok 1972. Grupa młodych rekrutów wyrusza okrętem wojennym na atol Mururoa. Nie znają celu swojej wyprawy, choć wiedzą, że przyszło im uczestniczyć w wyjątkowej misji. Podróż przebiega niczym wakacyjna wyprawa na rajską wyspę. Chłopcy grają w karty, łowią ryby i piją alkohol ukradkiem wyniesiony z kapitańskiej mesy. Są młodzi i nie zadają zbędnych pytań. Jednak ładunek, który znajduje się pod podkładem, i związana z nim tajemnica, zaczynają psuć beztroską atmosferę. Kiedy napięcie staje się nie do wytrzymania, nadchodzi kres podróży. Przeszłość znika i nic, co było, nigdy już nie będzie takie same.


Atol Maurora leży w Polinezji Francuskiej. Według raportu Rady Do Spraw Bezpieczeństwa Nuklearnego i Promieniotwórczości może zapaść się pod wodę, wywołując tym samym wysokie fale, mogące osiągnąć wysokość do pięciu metrów. Rozchodziłyby się one z szybkością 600 kilometrów na godzinę, całkowicie niszcząc sąsiedni atol Tureia, zamieszkiwany przez ponad 300 osób.

 

Winę za taki stan rzeczy ponoszą ćwiczenia z wykorzystaniem broni atomowej. Rozpoczęły się one tam w połowie lat 70tych a skończyły dopiero w połowie 90tych. Słuszność ich przeprowadzania wciąż dzieli francuską opinię publiczną.

bottom of page