top of page

03

Lipca 2015
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Clownwise

Reżyseria: Viktor Taus

Produkcja: Słowacja, Luksemburg, Czechy, Finlandia 2013

Obsada:   Julie Ferrier, Kati Outinen, Krystof Hádek

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 120 min

Klauni

"Klauni" zostali okrzyknięci jednym z najlepszych czeskich filmów ubiegłego roku. Ta wspaniała czeska komedia podbija serca publiczności w każdym wieku i zgarnia nagrody na kolejnych festiwalach. W Polsce zauważona przez jurorów Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, którzy przyznali jej Nagrodę Organizatorów im. Janusza Burskiego. Scenariusz "Klaunów" napisał Petr Jarchovsky, autor takich hitów, jak "Pupendo", "Żelary", "Na złamanie karku" czy "Piękność w opałach".

W branży klaunów nie ma lekko! Wiedzą o tym Oskar, Max i Victor, którzy niegdyś, jeszcze w czasach komunizmu, byli u szczytu popularności. Ich błazeństwa bawiły młodych i sporo starszych, a poczucie humoru trafiało do większej części widowni. Tak im się przynajmniej wydawało. Niestety, ich kariera załamała się w wyniku idiotycznej kłótni. Panowie unieśli się dumą i odwrócili od siebie, zaprzepaszczając szansę na dalszy rozwój. Przez trzydzieści lat, które minęły od tego wydarzenia, zdążył nawet upaść komunizm, ale ich konflikt wciąż trzyma się mocno. Ale kiedy, już w wolnych Czechach, ich ścieżki życiowe ponownie się przeplatają, mężczyźni zaczynają przypominać sobie, jak wyglądało ich życie w okresie prosperity. Stając przed dylematem, czy żyć biednie, ale wciąż zadzierać nos, czy też ponownie podbić przemysł rozrywkowy, puszczając dawne zaszłości w niepamięć, decydują się na to drugie.

Pojawia się jednak problem. Przez trzy dekady zdążyła zmienić się publika. Ich gagi mocno się zestarzały podobnie jak… oni sami. Zdrowie już nie to, sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa mocno ograniczone, a pojęcie o tym, co bawi współczesnych Czechów, mocno nie na czasie. Cóż z tego jednak, skoro bohaterowie dla sprawy gotowi poświęcić są wiele? Razem zdobędą się na największe wyrzeczenia, byle tylko wywołać śmiech na ustach widzów. A że po drodze przytrafią się im niepowodzenia, upokorzenia i przykre sytuacje? Trudno, to cena, jaką trzeba zapłacić za sukces!

Świetnie przyjęty w Czechach (8 nominacji do Złotych Lwów, odpowiedników czeskich Oscarów!) film Viktora Tauša, w którym zagrała laureatka nagrody dla najlepszej aktorki w Cannes Kati Outinen, to rasowa czeska komedia, którą wypełniają ciepły humor i powaga. Ceniony w ojczyźnie reżyser żartuje sobie z problemów starości, z kultu celebrytów czy wreszcie z przywar Czechów, czym zaskarbia sobie sympatię widzów i krytyków, również w Polsce. Wszak nie od dziś wiadomo, że kiedy chodzi o poczucie humoru, Polak i Czech to dwa bratanki!

bottom of page