top of page

16

Sierpnia 2013
PREMIERA

Tytuł oryginalny: Io sono con te

Reżyseria: Guido Chiesa

Produkcja: Włochy 2010

Obsada: Nadia Khlifi, Rabeb Srairi, Mustapha Benstiti

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 102 min

Maryja,

matka Jezusa

Palestyna, 2000 lat temu. Maria, młoda dziewczyna z rodziny pasterzy, poślubia Józefa z Nazaretu, wdowca z dwójką dzieci. W nowym domu Maria, wychowywana dotychczas w duchu miłości i szacunku, zaczyna dostrzegać wady patriarchalnego świata, w którym przyszło jej żyć. Pogodne usposobienie i zdecydowana postawa młodej kobiety, zawsze stającej w obronie dzieci, budzą zdziwienie i gniew starszego brata męża, Mordechaja, oraz wszystkich tych, którzy uważają, że dzieci trzeba wychowywać surowo i od małego przyzwyczajać do posłuszeństwa i dyscypliny. 

Historia Marii rozgrywa się na tle surowej przyrody, w kraju znajdującym się pod panowaniem zarówno Rzymian, jak i despotycznego króla Heroda. Powstania i bunty są na porządku dziennym, a przemoc i zemsta rozprzestrzeniają się jak choroba zakaźna.

 

Maria rodzi syna - Jezusa - i staje w obliczu doniosłych decyzji, które zmieniają ją, wbrew jej woli, w skandalistkę…

Film Guido Chiesy opowiada historię Marii, matki Jezusa Chrystusa, z odmiennej perspektywy niż ma to miejsce zazwyczaj. Film skupia się przede wszystkim na roli Marii w formowaniu człowieczeństwa w młodym Jezusie. Włoski twórca ustawia każdego bohatera – od Maryi po Józefa – w nieco innym świetle, a samą historię życia Matki Boskiej i Jezusa czyni o wiele bardziej przyziemną. 

W filmie „Maryja, Matka Jezusa” zobaczymy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Jerzego Stuhra.

bottom of page