top of page

27

Października 2006
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Román pro ženy

Reżyseria:  Filip Renč

Produkcja: Czechy 2005

Obsada: Zuzana Kanócz, Marek Vašut, Simona Stašová, Stella Zázvorková, Miroslav Donutil 

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 100 min

Mężczyzna idealny

Mężczyzna idealny" to inteligentna komedia romantyczna opart na oryginalnym humorze sytuacyjnym, dowcipnych dialogach i ciekawych obserwacjach ludzkich zachowań. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki "Powieść dla kobiet" autorstwa Michaela Viewegha, jednego z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy. Viewegh w swojej książce z charakterystyczną dla siebie ironią i wyczuciem szczegółu wychwycił przemianę kulturowych i obyczajowych nawyków, która zaszła w ostatnich latach nie tylko w czeskim społeczeństwie. Bohaterkami filmu są dwie kobiety: dwudziestotrzyletnia Laura (Zuzana Kanócz), która pracuje w redakcji kobiecego tygodnika "Zrównoważona kobieta" i jej owdowiała matka, tłumaczka Jana (Simona Stašová). Obie kobiety szukają tego jedynego i ciągle im sie to nie udaje.    

Jana swego czasu związała się z dwoma Czechami i od tej pory szczerze nienawidzi tej nacji: jeden z nich chodził do teatru w narciarskim swetrze, drugi, którego zreszta zdecydowała się poślubić, zmarł na skutek złego odżywiania - na domiar złego zrobił to w Wigilię. Od tamtej pory Janę interesują wyłącznie cudzoziemcy, aczkolwiek i dla nich potrafi być bezwzględna: za nic w świecie nie zwiąże się z Amerykaninem, który ma w domu broń i głosuje na Busha, ani z Niemcem, który nienawidzi Polaków.

   

Młodziutka Laura patrzy na matczyne fanaberie trochę przez place, choć jej doświadczenia z mężczyznami wcale nie są lepsze: do tej pory chodziła z lektorem angielskiego (bardzo lubiła go matka - bo nie był Czechem) i z młodziutkim sprzedawcą telefonów komórkowych, którego nie interesowało nic poza elektroniką, a ludzi oceniał według tego, jaki mają model telefonu. W końcu jednak udaje jej się spotkać tego właściwego i zakochać się na zabój. Bez intrygi nie byłoby jednak filmu: czterdziestoletni Olivier (Marek Vašut) to ten znienawidzony przez matkę nieokrzesany "typowy Czech", który do teatru przychodził w swetrze...

bottom of page