top of page

17

Września 2010
PREMIERA

Tytuł oryginalny: Citizen Kane

Reżyseria: Orson Welles

Produkcja: USA 1941

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 119 min

Obywatel Kane

Filmowy debiut 25 letniego wówczas Orsona Wellesa, w tym czasie dobrze już znanego ze swoich dokonań teatralnych i radiowych, (w tym słynnego słuchowiska "Wojna Światów"). Obraz uznawany za największe arcydzieło w historii kina. Charles Foster Kane, magnat prasowy i potężny milioner, umiera w wieku 76 lat. Przed śmiercią wypowiada jedno tajemnicze słowo: „różyczka”. Pewien dziennikarz postanawia dowiedzieć się, co ono znaczyło. Spotyka się z osobami, które znały milionera. Z ich wypowiedzi tworzy obraz człowieka inteligentnego, ale także tajemniczego i skomplikowanego.

Obszerny materiał na temat filmu „Obywatel Kane” Orsona Wellesa znajdą Państwo w książce „Film Art. Sztuka Filmowa. Wprowadzenie” Bordwell David, Thompson Kristin wyd. Wydawnictwo Wojciech Marzec ( premiera 22.09. 2010)

"Jest to niezwykła książka, niepodobna do innych traktujących o twórczości filmowej. Książka ta pokazuje w sposób bardzo szczegółowy cały proces powstawania filmu poczynając od pomysłu aż do dystrybucji. Uwzględnia także szybko rozwijające się technologie włącznie z Internetem. Jednocześnie autorzy mają świadomość, że wartość filmu nie zależy jedynie od wielkości nakładów i licznej ekipy, ale również od wizji artystycznej twórców. Książkę tę powinni przeczytać nie tylko przyszli  adepci zawodów filmowych, ale także widzowie i krytycy. Po jej lekturze z pewnością świat kina stanie się dla nich bardziej zrozumiały i bogatszy." 
 
Feliks Falk
reżyser: Wodzirej, Był Jazz, Komornik, Enen, Joanna

bottom of page