top of page

19

Lipca 2013
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Russendisko

Reżyseria: Oliver Ziegenbalg

Produkcja: Niemcy 2012

Obsada:  Matthias Schweighöfer, Friedrich Mücke, Christian Friedel

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 100 min

Russendisco

„Russendisko” to brawurowa komedia w rytmie rosyjskiego disco o miłości, przyjaźni, marzeniach i poszukiwaniu szczęścia oraz spełnienia. To połączenie „Good Bye Lenin” i „Amelii”, wypełnione młodzieńczą energią i entuzjazmem.  

 

Pełne radości i humoru orzeźwiające spojrzenie na początek lat. 90.

Zmęczony komunizmem świat budzi się do życia. Jest lato 1990 roku i niedawno upadł berliński mur. Trzej przyjaciele z Moskwy - Vladimir, Misza i Andriej przyjeżdżają do niemieckiej stolicy. Jest w nich wiele wiary i pozytywnej energii mimo problemów z uzyskaniem karty stałego pobytu i brakiem pieniędzy. Pragną tego, co każdy chłopak w ich wieku, czyli chcą być gwiazdami rocka, poznawać piękne kobiety i imprezować do bladego rana. Snując marzenia, palą ogromne ilości papierosów i wypijają mnóstwo piwa. To ostatnie zajęcie nieoczekiwanie staje się ich pierwszym krokiem do sukcesu. Sprzedają zebrane puszki  a uzyskane pieniądze „inwestują” w rozprowadzanie papierosów i alkoholu. Prawdziwy przełom w ich życiu następuje, gdy postanawiają otworzyć klub nocny z rosyjską muzyką disco, który z miejsca staje się ulubioną rozrywką Berlińczyków.

Scenariusz filmu powstał na podstawie cyklu bestselerowych opowiadań Wladimira Kaminera wydanych w 2000 roku. Trudne zadanie zebrania wielu wątków w spójną opowieść powiodła się na tyle, że Kaminer  miał wykrzyknąć po obejrzeniu obrazu: „Dokładnie tak to było”. Dynamizm filmu podkreślają świetne zdjęcia - barwny kalejdoskop zmieniających się planów i ujęć, nasyconych kolorami. Ich autorem jest Tetsuo Nagata – wielokrotnie nagradzany autor zdjęć m. in. do filmów Istota, Bazyl. Człowiek z kulą w głowie czy Niczego nie żałuję. Edith Piaf.

Sobotnie rosyjskie wieczory pod nazwą Russendisko do dziś cieszą się olbrzymią popularnością w berlińskim klubie Kaffe Burger. Równie dobrze przez widzów odbierana jest zwariowana komedia pokazująca początki tego miejsca.

bottom of page