top of page

13

Września 2013
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Le secret de l'enfant-fourmi

Reżyseria: Christine François

Produkcja: Francja 2011

Obsada:  Audrey Dana, Robinson Stévenin, Élie Lucas Moussoko, Yann Trégouët, Gérard Hounou, Fati Ganiki

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 108 min

Sekrety afrykańskiego dziecka

Cécile, młoda Francuzka, rozstaje się z narzeczonym, który nieoczekiwanie postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Afryki. Dziewczyna wyjeżdża za nim, w nadziei, że może uda się wszystko naprawić. Trafia do północnego Beninu, gdzie Didier pracuje w misji humanitarnej. Nie podejrzewa, że zanim odzyska miłość, życie postawi przed nią zupełnie inne wyzwanie…

W drodze do osady, w której znajduje się Didier, dziewczyna gubi się w afrykańskim buszu. Kiedy zatrzymuje samochód, podbiega do niej przerażona kobieta i zostawia w jej ramionach niemowlę.  Cécile początkowo chce oddać dziecko którejś z miejscowych rodzin. Jednak żaden z okolicznych  mieszkańców  nie chce go przyjąć. Dodatkowo ludzie pałają niezrozumiałą nienawiścią do podrzutka. W dziewczynie powoli dojrzewa decyzja, by samej zając się malcem. Nie myśli już o sierocińcu dla Lancelota, jak nazywa chłopca, lecz o wspólnym opuszczeniu Beninu. Przedsięwzięcie się udaje i Cécile z adoptowanym dzieckiem wraca do Paryża.

Po siedmiu latach Cécile zauważa dziwne zmiany w zachowaniu chłopca. Jest niespokojny i dręczą go koszmarne sny. Postanawia wrócić z nim do Afryki. Wierzy, że odnalezienie jego prawdziwej matki i wyjaśnienie powodów jego porzucenia uspokoi ją i Lancelota. W Beninie Cécile spotyka na swojej drodze szamanów i odkrywa ich makabryczne rytuały, które przez laty doprowadziły do desperackiego kroku biologiczną matkę Lancelota.

 

Debiutancki film Christine François to dynamiczny i zaskakujący  obraz Afryki, dalekiej od pocztówkowej krainy safari. Nie jest to też kontynent, na który zazwyczaj patrzymy poprzez pryzmat biedy i głodu.

„Sekret afrykańskiego dziecka” to zderzenie dwóch kultur: pełnej mrocznych czarów i okrucieństwa kultury Beninu i racjonalnego, w tym odniesieniu, świata Zachodu. To także poruszający film o macierzyństwie, dzięki rewelacyjnej roli Audrey Dany, kilkukrotnie nominowanej do Cezara aktorki filmów Claudela Leloucha. 

bottom of page