top of page

05

Grudnia 2008
PREMIERA

Tytuł oryginalny: Razsledvane

Reżyseria: Iglika Triffonova

Produkcja: Bułgaria, Niency, Holandia 2006

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 95 min

Śledztwo

Znaleziono ludzkie szczątki i zatrzymano podejrzanego. Jest nim Plamen Goranov, brat zamordowanego, który nie przyznaje się do winy. Nowy oficer śledczy, Alexandra Yakimowa zaczyna pracę od zera. Za dnia przesłuchuje krewnych, przyjaciół i znajomych braci, a nocą - podejrzanego. Na własną rodzinę nie ma czasu. Wybrała samotne życie i praca wypełnia jej całe dni. Samotność doskwiera również Plamenowi, który zaczyna cenić spotkania z panią detektyw i to, że może z nią porozmawiać. Iglika Trifonova, autorka "Historii morderstw" - dokumentu, którego akcja toczy się w więzieniu, powraca po dziesięciu latach do tematu zbrodni. Kreśli skrupulatne portrety osoby ściganej i ścigającej unikając jednocześnie prostych odpowiedzi. Pełne napięcia studium psychologiczne ukazuje zmagania twardej pani detektyw z niezbyt rozmownym podejrzanym.

 

Nagrody / festiwale m.in.: 

2008 - 1. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA 2008 – 14. Festiwal Lato Filmów w Warszawie – Złote Pióro (główna nagroda konkursu) dla filmu z najlepszym scenariuszem (uzasadnienie: „Za odkrywcze podjęcie problemu granicy pomiędzy dobrem a złem.”).

2008 – 36. Belgrade International Film Festival 2007 – 13. Sarajevo Film Festival (międzynarodowa premiera)

2007 – 23. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

2007 - Cottbus Film Festival of Young East European Cinema – Grand Prix 2007 - Sofia International Film Festival - nagroda dla Najlepszego Bałkańskiego Filmu i Najlepszego Bułgarskiego Filmu

bottom of page