top of page

23

Października 2015
PREMIERA

Tytuł oryginalny: L'art de la fugue

Reżyseria: Brice Cauvin

Produkcja: Francja 2014

Obsada: Laurent Lafitte, Agnès Jaoui, Benjamin Biolay, Irène Jacob

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 98 min

Sztuka uciekania

„Sztuka uciekania”, nominowana do prestiżowej nagrody Chéries-Chéris  w kategorii najlepszy film, to będąca adaptacją popularnej książki amerykańskiego pisarza Stephena McCauleya historia trójki braci. Antoine (znany z „Nieobliczalnych” i „Riwiery dla dwojga” Laurent Lafitte) jest dziarskim intelektualistą, który nosi się z zamiarem kupna domu razem ze swoim wieloletnim chłopakiem Adarem (Bruno Putzulu), chociaż nie wydaje się, by do tej decyzji zdążył dojrzeć. Jego młodszy brat, biznesmen Louis (Nicolas Bedos, „Wspaniała”, „Miłość i turbulencje”) chce poślubić swoją szkolną miłość, ale plan komplikuje mu romans z kochanką z Belgii (muza Krzysztofa Kieślowskiego, Irène Jacob). Najstarszy z braci, Gerard (Benjamin Biolay, „Książe nie z tej bajki”) jest w separacji ze swoją żoną. Właśnie wrócił do domu rodziców, którym pomaga prowadzić sklep odzieżowy.

„Sztuka ociekania” portretuje trzech zagubionych mężczyzn, którzy muszą nauczyć się dostrzegać problemy toczące ich życiem i zmierzyć się z nimi. To słodko-gorzka opowieść, utrzymana w klimacie filmów Woody’ego Allena, o znajdowaniu kompromisów pomiędzy tym, o czym marzymy, a tym, co możemy.

Konsultantem scenariusza filmu była Agnès Jaoui (która wystąpiła też w nim w roli Ariel), jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek we Francji. Jej filmy zebrały mnóstwo nagród na najważniejszych festiwalach filmowych. Jaoui ma na koncie m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nagrodę w Cannes – obie za scenariusz filmu „Popatrz na mnie”, oraz Cezara za najlepszy film „Gusta i guściki”. Jej filmy doceniano za subtelne przedstawienie relacji międzyludzkich, bystre dialogi i wyważenie w łączeniu goryczy i radości. Te cechy jej twórczości doskonale widać także w „Sztuce uciekania”.

bottom of page