top of page

30

Sierpnia 2013
PREMIERA

Tytuł oryginalny: Snabba cash II

Reżyseria: Babak Najafi

Produkcja: Szwecja 2012

Obsada: Joel Kinnaman, Matias Varela, Dragomir Mrsic

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 99 min

Szybki cash II

Szwecja to nie tylko piosenki ABBY, czy słodkie dzieci z Bullerbyn.  Mroczne kryminały i kręcone na ich podstawie thrillery stały się marką rozpoznawaną na całym świecie. Film Babaka Najafiego (laureata Berlinale) powstał w oparciu o drugi tom („Zimna stal”) „sztokholmskiej trylogii noir” Jensa Lapidusa, sprzedanej w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach.

„Szybki cash II” opowiada o dalszych losach Johana „JW” Westlunda - biednego taksówkarza aspirującego do klasy wyższej, który stał się handlarzem narkotyków. W filmie wracamy do niego po trzech latach. JW (charyzmatycznie grany przez Joela Kinnamana) spędził je w celi razem ze swoim dawnym wrogiem - sparaliżowanym po postrzale byłym cynglem Mrado. W więzieniu zaprzyjaźniają się i są wobec siebie lojalni. W trakcie odsiadki JW stworzył oprogramowanie, które chciałby sprzedać i uczciwie na nim zarobić po opuszczeniu więzienia. W trakcie przepustki, Johan dowiaduje się,  że kolega, który miał mu pomóc w rozkręceniu interesu, jest zwykłym oszustem i kradnie jego projekt a Johan bez pieniędzy i mieszkania znów musi szukać szybkiej kasy.

Zaskakująco pokazany w filmie jest Sztokholm, miasto przypomina bardziej Gotham City, niż dużą, europejską stolicę.  Pod kruchą warstwą mieszczańskiego dobrobytu kłębi się przestępczy świat imigrantów, narkotykowych bossów i handlarzy ludźmi. Z niego wywodzą się dwaj kolejni bohaterowie, których losy splotą się z życiem JW: Jorge i Mahmoud. Jorge (genialnie wykreowany przez Matiasa Varelę) wraca do Szwecji z planem zarobienia milionów koron na nielegalnym obrocie dużą partią narkotyków. Oczywiście przekręt się nie udaje i traci towar. Zdesperowany spotyka na swojej drodze Mahmuda, zadłużonego po uszy u mafijnego bosa Radovana (w tej roli - znany z obsypanego Oscarami „Wroga numer jeden” - Fares Fares). We trzech zrobią wszystko, aby ponownie zdobyć dużą kasę. Szybka kasa oznacza szybkie życie, nieraz jednak i szybką śmierć...

W „Szybki Cashu 2” na wielkie brawa zasługuje niebywałe aktorstwo całego zespołu. Joel Kinnaman w roli JW po raz kolejny udowadnia, że należy do światowej czołówki aktorów. Warto również wspomnieć o zdjęciach Arila Wretblanda. Kamera, często prowadzona z ręki, z bezlitosnym realizmem śledzi bohaterów. Zbliżenia przerywane są dynamicznymi odjazdami i ujęciami z lotu ptaka. „Szybki Cash 2” ogląda się jak najlepsze kino sensacyjne rodem z Hollywood.

bottom of page