top of page

08

Lipca 2011
PREMIERA

Tytuł oryginalny:  Hævnen

Reżyseria: Susanne Bier

Produkcja: Dania, Szwecja 2010

Wersja: Z napisami

Wiek: 18+

Czas trwania: 119 min

W lepszym świecie

- Gdybym mu nie oddał, wszyscy mogli by pomyśleć, że można mi dołożyć.

 

- Tak zaczynają się wojny.

 

- Ale nie wtedy, gdy uderzysz mocno za pierwszym razem.

[Fragment dialogu z filmu]

 

Christian wraca do Danii po śmierci matki. Jest pełen buntu i nie lubi ludzi, którzy dają za wygraną. Jego ojciec przegrał, pozwalając umrzeć żonie. Rodzice Eliasa są w separacji, ojciec jeździ regularnie do Afryki, gdzie w dramatycznych warunkach pracuje w szpitalu dla uchodźców. Ojciec Eliasa to mięczak – pozwolił się spoliczkować nieznajomemu mężczyźnie. Życie przytłacza, więc Christian myśli tylko o zemście. Elias, zbyt spokojny i wrażliwy, jeszcze nie ma na nią pomysłu. Kiedy chłopcy zasiądą razem w szkolnej ławie, losy obu rodzin splotą się nieodwracalnie, a dziecięca niewinność nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Przemoc, zbrodnia i kłamstwo przykryte cienką warstwą miłości to nierzadko świat, w którym przyszło żyć dorosłym. W rzeczywistości dalekiej od ideału swojego miejsca szukają również dzieci. Kiedy relacje dorosłych są napięte do granic wytrzymałości, to właśnie dzieci szukają wyjścia z psychicznej pułapki. Chcą sprawiedliwości, od której zaczynają się wojny.

Susanne Bier, duńska reżyserka, przekonała do siebie polskich widzów takimi filmami jak „Tuż po weselu”, „Bracia” oraz „ Otwarte serca”. "W lepszym świecie" jest jej jedenastym filmem.

Czy bardziej ludzkie jest nadstawić policzek, czy oddać cios? Film sprawi, że będziecie nad tym dyskutować długo po wyjściu z kina.

 

Robert W. Butler, Kansas City Star

NAGRODY / FESTIWALE m.in:

2011 – Academy Awards - OSCAR – Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

2011 – ZŁOTY GLOB w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

2011 – 17. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów (Warszawa) – Nagroda Publiczności 

bottom of page